Ozonowanie
Ozon (O3) jest naturalną częścią powietrza, ale nie występuje w stężeniu, które powoduje jego działanie dezynfekujące. Jest bardzo gwałtownym utleniaczem, dzięki czemu działa niszcząco nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na wirusy ( w przeciwieństwie do innych aseptyków, lub antybiotyków).
Ozon nie maskuje zapachów lecz je usuwa.
Zwiększający stężenie O3 Generator ozonu ma szereg oddziaływań:
- poprzez utlenianie działa bakteriobójczo, wirusobójczo, grzybobójczo
- poprzez natlenianie poprawia metabolizm i odżywianie tkanek
- usuwa organiczne i nieorganiczne zapachy z pomieszczeń
Już niewielkie stężenie ozonu skutecznie usuwa:
- ODÓR PAPIEROSOWY - zawierający kilka tysięcy związków chemicznych, które w zetknięciu z ozonem utleniają się do związków mniej szkodliwych i nie posiadających ostrego zapachu
- GRZYBY - powodujące zapleśnienie ścian oraz zapach stęchlizny, choroby skóry, jamy ustnej oraz oczu. Eliminuje nie tylko same grzyby, ale również zarodniki dzięki czemu działanie jest bardzo efektywne i długotrwałe
- ROZTOCZA - powodujące ataki astmy, alergie, wyczerpanie. Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą materią organiczną, nieuchronnie więc towarzyszą nam tam, gdzie najczęściej przebywamy. Ozon skutecznie je zabija już w niewielkim stężeniu.
- DROBNOUSTROJE - powodujące zakażenia bakteryjne, zapalenia, choroby bakteryjne, gnicie pożywienia, nieprzyjemną woń rozkładu.
- PYŁKI KWIATOWE - powodujące alergie, podrażnienia oczu, gardła, nosa. Zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny pod wpływem aktywnego tlenu tracą swoje niepożądane właściwości.
- TOKSYCZNE SUBSTANCJE ZAWARTE W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach i utlenienie powstałych związków prostych do dwutlenku węgla, wody oraz tlenków pierwiastków wchodzących w skład pochodnych - niweluje zapach i szkodliwe działanie na nasz organizm.
Jonizacja powietrza
Oddziaływanie jonów ujemnych:
- wytrącają alergeny, pyłki kwiatowe, roślinne i roztocza,
- jonizują ujemnie prozdrowotnie powietrze,
- wytrącają kurze, pyły i pyłki z pomieszczeń domowych, biurowych, handlowych itp.,
- wytrącają pyłki i alergeny pochodzące od ptaków i zwierząt domowych.
Praktyczne zastosowanie ozonatora
Usuwanie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów, fungicydów, pestycydów i azotanów z owoców i warzyw w celu ich oczyszczenia oraz przedłużenia świeżości i trwałości.
Warzywa i owoce - maksymalny ładunek do 10 kg włożyć do plastikowego lub szklanego naczynia, zalać wodą do całkowitego zanurzenia. W wodzie umieścić rurkę z dyfuzorem. Włączyć ozonator na 10 minut. Po zakończeniu ozonowania owoce i warzywa pozostawić w wodzie do 10m minut, po czym odlać wodę z naczynia. Warzywa i owoce mogą podlegać dalszej obróbce spożywczej. Owoce i warzywa można również ozonować w powietrzu (zwłaszcza owoce miękkie, tj. maliny, truskawki) umieszczając je luzem w pojemniczkach w foliowych woreczkach strunowych wprowadzając rurkę dyfuzora do torebki i zamykając ją. Czas ozonowania 10 minut. Przed spożyciem odczekać 20 minut.
Odkażanie i odświeżanie mięsa, drobiu jaj w celu usunięcia zanieczyszczeń metalicznych, mikroorganizmów, hormonów, antybiotyków, itp..
Ładunek do 5 kg umieścić w naczynia, jak punkcie 1, zalać wodą, ozonować 10 minut. Wylać wodę, osuszyć na sicie lub durszlaku. Produkty można przyrządzać bezpośrednio do spożycia lub przechowywać w lodówce czy zamrażalce.
Ryby, owoce morza
Ozonowanie jak mięsa. Czas ozonowania około 10 minut.
Ozonowanie ryżu, grochu, fasoli, kasz gruboziarnistych.
Umyć w wodzie, następnie umieścić w naczyniu i zalać wodą. Włożyć rurkę z dyfuzorem do naczynia. Ozonować 10 minut. Gotować w wodzie na którą działał ozon.
Dezynfekcja zastawy stołowej, naczyń, sztućców, desek do krojenia.
Ozonujemy w wodzie 10 minut.
Ozonowanie wody pitnej.
Dyfuzor zanurzamy w plastykowej butli z wodą o pojemności do 10 litrów lub plastykowym wiaderku napełnionym wodą z kranu. Czas ozonowania 10 minut. Skutecznie naozonujemy i dotlenimy wodę, a jednocześnie oczyścimy ją z chloru, bakterii, metali czy chloroformu. Tak przygotowaną wodę (po odczekaniu 20 minut) używamy do gotowania, picia czy płukania i mycia zębów.
Kąpiel ozonowa
Działa korzystnie poprzez: dotlenianie skóry, odprężenie organizm, leczy celulit, choroby grzybowe skóry, trądzik, wypryski, usuwa nieprzyjemny zapach stóp i potu. Rurkę z dyfuzorem umieszczamy w napełnionej częściowo wodą wannie o temperaturze wody do 45oC i ozonujemy przez 10 minut.
Ozonowanie pomieszczeń: pokoje, kuchnie, łazienki, sanitariaty, garaży, piwnic itp.
skutecznie je dezynfekuje i usuwa wszelkie zapachy jak dym papierosowy, stęchlizny, zapach moczu, zwierząt domowych itp. Pomieszczenia do 16m2 ozonujemy dwa razy po 30 min. z przerwą półgodzinną po czym wietrzymy (nie jest wymagane). Pomieszczenia do 30m2 ozonujemy trzykrotnie po 30 min. z przerwami półgodzinnymi i wietrzymy (nie jest wymagane). Ozonator lub wężyk ozonatora umieszczamy w pomieszczeniu możliwie wysoko. Zaleca się aby w trakcie ozonowania włączony był nieduży wentylator mieszający powietrze. W czasie ozonowania i wietrzenia w pomieszczeniu do 4m3 zabrania się przebywać ludziom i zwierzętom (m.in. ptakom).
Lodówki.
Włożyć silikonową rurkę ozonatora do komory lodówki z produktami. Zamknąć drzwiczki. Ozonować dwa razy po 15 minut z przerwą 30 minut. W ten sposób usuniemy wszelkie zapachy oraz grzyby, pleśnie i bakterie.
Szafy ubraniowe, garderoby, szafki z obuwiem, pomieszczenia dla zwierząt
Umieścić rurkę ozonarora lub ozonator w obiekcie. Włączyć ozonator dwa razy po 15 minut z przerwą 30 minut. Wywietrzyć.
Samochody i środki transportu.
Ozonowanie samochodów (szczególnie tych z klimatyzacją) jest skutecznym sposobem usunięcia z ich wnętrz bakterii, wirusów, zarodników, pleśni grzybów i zapachów.
Ozonowanie powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, a w międzyczasie stosować dostępne u nas oczyszczacze powietrza zasilane z gniazdka zapalniczki.
Ozonowanie przeprowadzamy w trzech cyklach po 30 minut, z przerwami 15 minut, wprowadzając rurkę ozonatora przez lekko uchyloną szybę drzwi do wnętrza samochodu, oraz do wlotu powietrza i włączając wentylator samochodu na niski poziom obiegu wewnętrznego. Po zakończeniu ozonowania otworzyć drzwi samochodu i wywietrzyć.