Ozonowanie
Ozon (O3) jest naturalną częścią powietrza, ale nie występuje w stężeniu, które powoduje jego działanie dezynfekujące. Jest bardzo gwałtownym utleniaczem, dzięki czemu działa niszcząco nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na wirusy ( w przeciwieństwie do innych aseptyków, lub antybiotyków).
Działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru.
Zwiększający stężenie O3 Generator ozonu ma szereg oddziaływań:
- poprzez utlenianie działa bakteriobójczo, wirusobójczo, grzybobójczo
- poprzez natlenianie poprawia metabolizm i odżywianie tkanek
- aktywuje system immunologiczny
- usuwa nieprzyjemny zapach z pomieszczeń i kanałów klimatyzacyjnych pojazdów
Już niewielkie stężenie ozonu skutecznie usuwa:
- ODÓR PAPIEROSOWY - zawierający kilka tysięcy związków chemicznych, które w zetknięciu z ozonem utleniają się do związków mniej szkodliwych i nie posiadających ostrego zapachu
- GRZYBY - powodujące zapleśnienie ścian oraz zapach stęchlizny, choroby skóry, jamy ustnej oraz oczu. Eliminuje nie tylko same grzyby, ale również zarodniki dzięki czemu działanie jest bardzo efektywne i długotrwałe
- ROZTOCZA - powodujące ataki astmy, alergie, wyczerpanie. Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą materią organiczną, nieuchronnie więc towarzyszą nam tam, gdzie najczęściej przebywamy. Ozon skutecznie je zabija już w niewielkim stężeniu.
- DROBNOUSTROJE - powodujące zakażenia bakteryjne, zapalenia, choroby bakteryjne, gnicie pożywienia, nieprzyjemną woń rozkładu.
- PYŁKI KWIATOWE - powodujące alergie, podrażnienia oczu, gardła, nosa. Zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny pod wpływem aktywnego tlenu tracą swoje niepożądane właściwości.
- TOKSYCZNE SUBSTANCJE ZAWARTE W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach i utlenienie powstałych związków prostych do dwutlenku węgla, wody oraz tlenków pierwiastków wchodzących w skład pochodnych - niweluje zapach i szkodliwe działanie na nasz organizm.
Praktyczne zastosowanie ozonatora
Usuwanie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów, fungicydów i pestycydów z owoców i warzyw w celu ich sterylizacji i przedłużenia świeżości.
Warzywa, owoce - maksymalny ładunek do 5 kg włożyć do plastikowego lub szklanego naczynia, zalać wodą do całkowitego zanurzenia. Na dnie pojemnika umieścić rurkę z dyfuzorem. Włączyć ozonator na 10-12 minut po czym wyjąć z wody. Po zakończeniu ozonowania warzywa można od razu gotować. Owoce - odczekać przed spożywaniem około 10 minut, aby ozon zareagował wystarczająco z komórkami owoców. Można to również wykonywać ozonem w postaci gazu. Owoce warzywa włożyć do odpowiednio dużej torebki foliowej i rurką doprowadzić ozon przez 10 minut.
Odkażanie i odświeżanie mięsa, drobiu jaj w celu usunięcia mikroorganizmów.
Ładunek do 5 kg umieścić w naczynia, zalać wodą, ozonować 20÷30 minut. Wylać wodę, osuszyć na sicie lub durszlaku. Produkty można przyrządzać bezpośrednio do spożycia lub przechowywać w lodówce.
Ryby, owoce morza
Ozonowanie jak mięsa ale czas ozonowania około 10 minut.
Ozonowanie ryżu, grochu, fasoli, kasz gruboziarnistych.
Umyć w wodzie, następnie umieścić w naczyniu, zalać wodą. Na dnie naczynia umieścić rurkę z dyfuzorem. Ozonować 10 minut. Gotować w wodzie na którą działał ozon.
Dezynfekcja zastawy stołowej, naczyń, sztućców, desek do krojenia.
Ozonujemy w wodzie 20 minut.
Ozonowanie wody pitnej.
Dyfuzor zanurzamy w plastykowej butli z wodą 5l. lub plastykowym wiaderku napełnionym wodą z kranu. Czas ozonowania 6÷10 minut. Skutecznie naozonujemy i dotlenimy wodę, a jednocześnie oczyścimy ją z chloru, amoniaku, bakterii, metali cięż czy chloroformu. Wodę tak przygotowaną używamy do gotowania, picia ( po 20 minutach) oraz płukania i mycia zębów.
Kąpiel ozonowa
Działa korzystnie na skórę, odpręża organizm, leczy celulit, choroby grzybowe skóry, trądzik, wypryski, usuwa brzydki zapach stóp. Rurkę z dyfuzorem umieszczamy w napełnionej częściowo wodą wannie o temperaturze wody do 45oC i ozonujemy przez 10 minut.
Ozonowanie pomieszczeń: pokoje, kuchnie, łazienki, sanitariaty itp.
Dla pomieszczeń o przeciętnej czystości powietrza zaleca się czas pracy emisji ozonu 1 minuta na każde 10m3 objętości pomieszczenia z przerwą 240 minut (czyli dla pokoju 4mX4m o 2ysokości 2.5m objętość wyniesie 4X4X2.5=40m3 a zalecany czas pracy emisji ozonu 40m3/10m3=4min. oraz przerwa 240 min.). Przy tych założeniach i maksymalnym czasie pracy 40min z przerwą 240 min urządzenie obsłuży pomieszczenie o objętości 400m3 (czyli np. 160m2 o wysokości 2.5m). Ozonator może pracować cyklicznie bez wyłączania dowolnie długo lub tak długo aż powietrze osiągnie zadowalający użytkownika poziom świeżości i czystości i wtedy może zostać wyłączone przyciskiem ON/OFF. W pomieszczeniach, gdzie powietrze jest zadymione, zanieczyszczone grzybami i/lub drobnoustrojami oraz posiada niepożądany zapach czas pracy oraz przerw należy odpowiednio zmieniać wg preferencji użytkownika i w zależności od parametrów powietrza i oczekiwanej szybkości poprawy jego parametrów. W czasie intensywnego ozonowania w pomieszczeniu nie powinni przebywać ludzie ani zwierzęta. Dobrze jest aby w ozonowanym, zamkniętym pomieszczeniu włączony był nieduży wentylator mieszający powietrze
Lodówki.
Włożyć silikonową rurkę do komory lodówki z produktami. Zamknąć drzwiczki. Ozonować dwa razy po 15 minut z przerwą 30 minut. W ten sposób usuniemy wszelkie zapachy i bakterie.
Szafy ubraniowe, garderoby, szafki z obuwiem.
Umieścić rurkę ozonową w obiekcie. Włączyć ozonator dwa razy po 10 minut z przerwą 40 minutową. Wywietrzyć.
Akwaria, oczka wodne
Usuwanie bakterii, glonów, dotlenianie wody, wydłużanie świeżości pokarmu dla ryb chroni ryby przed pasożytami i bakteriami. Umieścić dyfuzor w akwarium lub oczku wodnym - ozonować jednorazowo przez 5 minut.
Samochody i środki transportu.
Ozonowanie samochodów (szczególnie tych z klimatyzacją) jest skutecznym sposobem usunięcia z ich wnętrz, tapicerki, sufitu, podłogi, kanałów wentylacyjnych bakterii, wirusów, zarodników, pleśni grzybów i zapachów.
Ozonowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, a w międzyczasie stosować dostępne u nas oczyszczacze powietrza zasilane z gniazdka zapalniczki.
Ozonowanie przeprowadzamy w trzech cyklach po 30 minut wprowadzając rurkę z ozonem kolejno do wnętrza samochodu, oraz do wlotu powietrza i włączając wentylację na najniższy poziom. Po zakończeniu ozonowania otworzyć drzwi samochodu i wywietrzyć.