Kadzidła Tybetańskie
Historia kadzideł tybetańskich
Obecnie oferowane kadzidła wywodzą się z czasów Buddy przemierzającego Nepal i Indie 2500 lat temu. W okresie tym zostały opracowane odpowiednie receptury i techniki obejmujące wytwarzanie kadzideł składających się z 20 do 30 ziół, minerałów, kwiatów, etc. Receptury te zostały utrwalone w tradycji buddyjskiej i wraz z naukami Buddy przeniesione do Tybetu.
Podbój Indii przez muzułmanów i zniszczenie tamtejszych klasztorów buddyjskich, ustanowiły mnichów tybetańskich jedynymi strażnikami starożytnej wiedzy dotyczącej aromaterapii. Niestety okupacja Tybetu rozpoczęta przez maoistyczne Chiny w latach 50-ych XX wieku zmusiła powierników buddyjskiej tradycji do ucieczki przed szykanami Pekinu. Obecnie kadzidła „tybetańskie” są produkowane przez uchodźców tybetańskich, którzy znaleźli schronienie w Nepalu i północnych Indiach.
Kadzidła tybetańskie dzisiaj
Kadzidła tybetańskie opierają się na odwiecznej tradycji łączenia składników o działaniu medycznym jak i terapeutycznym. Są one wytwarzane ręcznie w regionie Himalajów wyłącznie według tradycyjnych tybetańskich receptur. Wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego, są to m.in.: kwiaty, listowie, trawy, selekcjonowane drewno, kora, przyprawy oraz aromaterapeutyczne zioła mające swoje stanowiska w wysoko położonych obszarach Nepalu i Tybetu. Kadzidła tybetańskie są ręcznie rolowanymi ziołami, wytwarzającymi podczas spalania woń kojącą nasze zatroskane umysły.
Kadzidła nie zawierają bambusowego pręcika, żadnych chemikaliów czy perfum, których spalanie mogłoby wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. Ich głównym składnikiem jest drzewo sandałowe, płatki róży, kwiat jaśminu, kora cedru oraz wiele innych aromaterapeutycznych składników.
Wiele kadzideł jest wytwarzanych w celach inhalacji medycznej – są one wytwarzane według ścisłych zapisów receptur wedyjskich bazujących na dawnych tekstach tantry medycznej, która przez wieki pozostawała w swej pierwotnej formie. W dzisiejszych czasach są one wykorzystywane w medytacji, relaksacji, oczyszczaniu, podczas pujy (medytacji buddyjskiej) lub jako znakomite odświeżacze powietrza.